اکو، تلفیق زیبایی از بازتاب نور و صدا در سازه ای چوبی

 در Architecture & Building

اثر هنری “اکو” از تیلو فرانک هنرمند آلمانی یکی از سه اثر ارائه شده برای پروژه نمایشگاه عمومی “”Our Arts در دانمارک است که به مسئولیت ۳ نهاد Danish Broadcasting Corporation, the Danish Arts Foundation و the Danish Arts Council در سال ۲۰۱۲ برگزار شد.

از بازدید کنندگان این اثر هنری دعوت می شود در یک مسیر دورانی چوبی پیچ در پیچ قدم زنند و در حال قدم زدن به صدای گام های خود که برایشان پخش می شود، گوش می دهند.

طول این اثر ۲۰ متر و عرض آن ۳ متر می باشد. کف این مسیر مارپیچ مانند از بتن است و اطراف آن ۲۰۰ قاب چوبی که به تدریج زاویه قرارگیری هر یک از آنها تغییر می کند سازه ی پیچیده ای ساخته است. ظاهر داخلی آن نیز توسط سازه ای حصار گونه که از ۲۰۰ تیر چوبی دیگر ساخته شده محصور شده است. بازدیدکنندگان به چالش درک و کشف این سازه سه بعدی کشیده می شوند.

میکروفون هایی درون تیرهای چوبی مخفی شده است که صدای پای افراد را هنگام ورود ضبط می کند. این اصوات توسط کامپیوتر ترکیب می شود و به وسیله بلندگوهای بسیار کوچکی دوباره پخش می شوند و پژواک نامنظمی به وجود می آورند. به این ترتیب بازدیدکنندگان تکمیل کننده این اثر هنری بسیار زیبا هستند. طراح این اثر درباره آن می‌گویند: “این اثر مانند یک آرشیو صدا عمل کرده که در عین حال ادراک بازدیدکنندگان را از فضا و حضور در آن را تقویت می کند.”

نور از طریق فواصل بین قاب های چوبی به داخل سازه می تابد و خطوط راه راهی از سایه و نور در فضای داخلی سازه به وجود می آورد که زیبایی خاصی دارد.

با توجه به روشنایی روز و جهت تابش خورشید سایه ها الگوی متناوبی را ایجاد می کنند.

 

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با ما