خرید ترموود ایرانی و فنلاندی

 در House Renovation

ترموود یکی از متریالی است که در سال‌ های اخیر برای دکوراسیون و نمای ساختمان‌ های مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرد و از آن استقبال خوبی به عمل آمده است. برای تولید ترموود چوب درختان مانند زبان گنجشک، صنوبر، کاج یا راش را تحت حرارت بالایی می‌ گذارند تا تمامی باکتری‌ ها و ذرات ریز آن از بین برود و همچنین آب موجود در آن نیز تبخیر شود. این فرایند باعث می‌ شود تا چوب ظاهری زیبا به خود بگیرد و مقاومت و دوام آن به طرز چشمگیری افزایش یابد.

در بازار ایران دو نمونه ترموود فنلاندی و ایرانی مورد استقبال مشتریان قرار گرفته‌ اند. بسیاری از افرادی که قصد خرید این محصولات را دارند، در مراحل اولیه بین خرید ترموود ایرانی و فنلاندی بر سر دو راهی گیر می کنند. برای انتخاب هوشمندانه بین ترموود ایرانی و فنلاندی در ادامه این مطلب ما توضیحاتی را در خصوص هر کدام از این محصولات و ویژگی‌ های آن‌ در اختیار شما قرار می‌ دهیم تا با مقایسه درست آنها بتوانید در پایان خرید خوبی داشته باشید.

خرید ترموود فنلاندی

مقایسه ترموود ایرانی و فنلاندی

برای خرید ترموود ایرانی و فنلاندی بهتر است تفاوت‌ های آنها را بهتر درک کنیم. کشورهای اروپایی سالهاست که در زمینه تولید ترموود فعالیت دارند. فنلاند یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه می‌ باشد که تحقیقات و مطالعات زیادی را در خصوص تولید ترموود انجام داده است. ترموود فنلاندی در جهان به عنوان یکی از باکیفیت‌ ترین انواع ترموود شناخته می‌ شود و توانسته جایگاه خوبی در بازار پیدا کند. برای تولید ترموود از چوب درختانی مانند کاج، راش و زبان گنجشک استفاده می‌ کنند. کشور فنلاند با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی خود توانسته است جنگل‌ های مصنوعی زیادی را برای تولید ترموود ایجاد کند. البته باید در نظر داشت که تولید کنندگان ایرانی هم به دلیل استقبال بالایی که از این محصولات در بازار شده رو به تولید ترموود آورده‌ اند. البته گفتنی است که در بسیاری از موارد به دلیل شرایط آب و هوایی و جغرافیایی ایران امکان کاشت درخت وجود ندارد و به ناچار تولید کنندگان ترموود داخل کشور باید چوب خام مورد نیاز برای تولید این محصولات را وارد کنند. در یک نگاه کلی می‌ توان گفت که برای خرید ترموود باید دقت داشته باشید که ترموود فنلاندی دارای کیفیت و صد البته قیمت بالاتری بوده، اما از سوی دیگر ترموود ایرانی نیز کیفیت قابل قبول و قیمت مناسبی دارد.

تفاوت مواد اولیه برای تولید ترموود فنلاندی و ایرانی

تفاوت چوب خام مورد استفاده برای تولید ترموود می‌ تواند تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت ترموود ایرانی و فنلاندی بگذارد. چوب های درختان شمال فنلاند کیفیت بسیار بالایی دارند و از سوی دیگر وجود گره‌ های منظم در بافت آنها باعث می‌ شود تا ظاهر نهایی این محصولات جزییاتی زیبا و دلنشین داشته باشد. این در صورتی است که در اوایل دوران تولید ترموود در ایران این محصولات را با استفاده از چوب کاج روسی تولید می‌ کردند.

چوب کاج روسی به صورت واضح کیفیت پایین‌ تری از چوب خام درختان فنلاندی داشت و همین باعث شد تا تولید کنندگان داخلی رو به واردات چوب خام فنلاندی بیاورند. یکی از معایبی که چوب کاج روسی داشت، ترک خوردن در گره‌ های چوب خام بود که باعث می‌ شد مقاومت آن کاهش پیدا کند و استفاده از آن‌ ها در قسمت های بیرونی ساختمان امکان‌ پذیر نباشد. این در صورتی است که گره‌ های چوب خام فنلاندی کمتر می‌ باشند و فرم گره‌ های موجود در آن به شکلی است که از ترک خوردن چوب جلوگیری می کند.

تفاوت فناوری در تولید ترموود ایرانی و فنلاندی

برای خرید ترموود ایرانی و فنلاندی و مقایسه این دو محصول باید به فرآیند تولید چوب ترمو و استانداردهای رعایت شده در آن دقت ویژه‌ ای داشته باشیم. چرا که حتی اگر چوب با کیفیت فنلاندی نیز در اختیار تولید کنندگان داخلی ما باشد، ممکن است به دلیل نداشتن امکانات و فناوری لازم برای تولید این محصولات، کیفیت نهایی باب میل ما نباشد. فاکتورهای زیر مواردی هستند که در زمان تولید ترموود می‌ تواند روی کیفیت نهایی آن تاثیر گذار باشد:

 • مدت زمان حرارت دهی داخل کوره
 • داشتن ابزار مخصوص برای محاسبه رطوبت در زمان روند تولید ترموود
 • میزان درجه حرارت استفاده شده در کوره
 • یکنواخت بودن رسیدن حرارت به چوب
 • انجام تست‌ های استاندارد برای تعیین کیفیت نهایی محصول

روند تولید ترموود در داخل کشور به دلیل نبودن فناوری لازم باعث می‌ شود تا دوام و کیفیت نهایی این محصولات پایین‌ تر از نمونه‌ های فنلاندی باشد. از همین رو اگر قصد خرید ترموود ایرانی برای نمای خارجی یا بخش‌ هایی مانند آلاچیق و… را دارید، بهتر است از این کار صرف نظر کنید و سراغ ترموود فنلاندی بروید. چرا که این محصولات با استانداردهای بالایی تولید می‌ شوند و کیفیت آنها توسط آزمایشگاه های مجهز در کشورهای پیشرفته اروپایی تعیین می‌ گردد.

تفاوت ترموود فنلاندی و ایرانی از لحاظ دوام و کیفیت

در زمان خرید ترموود ایرانی و فنلاندی حتماً باید دوام و کیفیت این دو محصول را به درستی با هم مقایسه کنیم. ویژگی‌ های مثبتی که ما از ترموود انتظار داریم عبارتند از:

 • وزن پایین
 • اندازه ثابت
 • نداشتن انحنا یا ترک خوردگی
 • مقاومت بالا در برابر هجوم موریانه و سایر موجودات دیگر
 • مقاومت در برابر نور خورشید
 • مقاومت در برابر باران و رطوبت

نمونه‌ های مختلف ترموود با سطوح کیفی متفاوت می‌ توانند ویژگی‌ های مختلفی را در اختیار شما قرار بدهند. به عنوان مثال تصور کنید که در یک استاندارد مشخص شده که این نمونه از ترموود در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد، ولی نمونه دیگر این ویژگی را دارا نیست و بهتر است در شرایطی استفاده شود که میزان رطوبت هوا و بارندگی در منطقه پایین تر است. به همین دلیل در بسیاری از موارد می‌ بینیم که مشتریان برای تزئین دکوراسیون داخلی منزل خود رو به استفاده از ترموود ایرانی می‌ آورند که قیمت پایین تری دارد و برای نمای بیرونی که در معرض شرایط جوی مختلف است، ترجیحا سراغ خرید ترموود فنلاندی میروند.

خرید ترموود ایرانی یا ترموود فنلاندی؟

در بخش‌ های قبلی به این نتیجه رسیدیم که وجود ترک در چوب خام باعث کیفیت ترموود خواهد شد. این قضیه از لحاظ خواص فیزیکی و ظاهری می‌ تواند کیفیت محصولات مورد نظر ما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. یکی از مسائلی که همواره برای تولیدکنندگان ایرانی پیش می‌ آید، این است که چوب خام وارد شده به کشور را به دلیل فواصل جغرافیایی زیاد با فاصله زمانی بالایی دریافت خواهند کرد و همین باعث به وجود آمدن ترک‌ های ریزی روی چوب می‌ شود که ممکن است با چشم غیر مسلح نتوان آنها را تشخیص داد. به همین دلیل اگر از این چوب‌ ها در فضای آزاد استفاده کنیم، ممکن است شرایط جوی و محیطی مختلف باعث بیشتر شدن این ترک ها شده و نتوانند کارایی مناسبی برای ما به همراه داشته باشند.

البته نباید فراموش کرد که ترموود ایرانی که با استفاده از چوب خام فنلاندی تولید شده از نظر کیفی بسیار بهتر از نمونه‌ های ترموود تولید شده با چوب خام کاج روسی است. برای خرید ترموود باید این قضیه را مدنظر قرار دهید که ترموود تولید شده با استفاده از چوب کاج روسی یا درختان صنوبر با اینکه زیبایی بصری پایین‌ تر و کیفیتی کمتر دارند، قیمت مناسب‌ تری خواهند داشت و برای مواردی که هزینه اهمیت بالایی دارد، می توانند گزینه‌ های بهتری محسوب شوند. این محصولات را در بازار با نام ترموود کلاس B می‌ شناسند.

تفاوت ظاهر ترموود ایرانی و فنلاندی

در زمان انتخاب و خرید ترموود ایرانی و فنلاندی، ظاهر این محصولات از اهمیت بالایی برای ما برخوردار هستند. ترموود‌های فنلاندی دارای رنگ تیره هستند و در برابر رطوبت و شرایط جوی مختلف رنگ پایداری دارند. اما ترموود ایرانی به دلیل اینکه با فناوری پایین تری تولید می‌ شود، از نمونه‌ های فنلاندی روشن‌ تر خواهند بود. از سوی دیگر وقتی به شاخه‌ های چوب ترمو ایرانی دقت می‌ کنید، در ابتدا و انتهای آن ترک‌ های کوچک و بزرگی خواهید دید. همچنین سطح ترموود فنلاندی بسیار صاف و صیقلی بوده، دقت ابعاد آن بسیار دقیق تر از نمونه‌ های ایرانی می‌ باشد. این ویژگی در زمان نصب باعث می‌ شود تا روند نصب ترموود فنلاندی راحت‌ تر باشد و در پایان کار ظاهری بهتر و زیباتر داشته باشند.

سخن نهایی

تا اینجای کار سعی کردیم برای خرید ترموود ایرانی و فنلاندی تفاوت‌ های این دو محصول را با شما در میان بگذاریم و بگوییم که هر کدام از آنها چه ویژگی‌ هایی دارد. به طور قطع نمونه‌ های فنلاندی ترموود از نظر کیفی در رده‌ بندی بالاتری قرار می‌ گیرند و قیمت آنها نیز بیشتر است. همین قیمت بالا باعث شده تا در برخی از موارد افراد سراغ استفاده از ترموود ایرانی بروند تا به این صورت هزینه های کلی کار را کاهش دهند. موضوعی که در این میان باید مدنظر قرار دهید دوام بالاتر ترموود فنلاندی نسبت به نمونه‌ های ایرانی می‌ باشد. چرا که برخی معتقدند به خاطر همین دوام بالا، ترموود فنلاندی در بلند مدت به صرفه تر از نمونه های ایرانی خواهد بود.

لازم به ذکر است که فروشندگان و شرکت‌ های متقلبی متعددی در بازار هستند که ترموود ایرانی را به جای ترموود فنلاندی در اختیار مشتریان خود می‌ گذارند. برای اینکه به این مشکل برنخورید، بهتر است سراغ فروشندگان معتبر در این عرصه بروید و اگر قصد خرید ترموود فنلاندی را دارید، از محصولاتی با برندهای شناخته شده استفاده کنید. همچنین برای دریافت اطلاعات و مشاوره بیشتر در زمینه خرید ترموود ایرانی و فنلاندی می توانید با متخصصین ما تماس بگیرید و اطلاعات و تجربیات آنها در این زمینه استفاده کنید.

 

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با ما