راه‌ های تشخیص ترموود اصل از تقلبی

 در Interior Design

برای تشخیص ترموود اصل از تقلبی ابتدا لازم است اطلاعاتی را در مورد این نوع چوب کسب نمایید تا روند تشخیص ترموود اصل را بهتر طی کنید. ترموودها چوب‌ های حرارت‌ دیده‌ ای هستند که در دکوراسیون داخلی مانند کف، دیوار، نما و حتی تولید اثاثیه خانه از آن استفاده می‌ شود. در ادامه فرایند تولید و ویژگی‌ های این نوع چوب را به شما ارائه داده ایم.

 

خرید ترموود

روند تولید ترموود

در روند تولید ترموود، ابتدا تکه‌ های چوب برش خورده را در کوره‌ های مخصوصی که KILN نام دارند، قرار می‌ دهند. چوب تحت حرارت 200 درجه سانتیگرادی قرار می‌ گیرد. دمای چوب را در طی دو مرحله تا حدود 215 درجه بالا می‌ برند. در این فرآیند با بخار آب چوب خنک می‌ شود. همچنین چوب حرارت دیده از گزند حشرات، قارچ‌ ها، هوازدگی، پوسیدگی، خوردگی و نور خورشید در امان خواهد بود. ترموود اصل با این روش تولید می‌ شود. اما چطور باید ترموود اصل از تقلبی را تشخیص دهیم؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌ پردازیم.

تشخیص ترموود اصل از تقلبی

پیش از این که تصمیم به خرید ترموود اصل داشته باشید، باید راه‌ های تشخیص اصل از تقلبی بودن آن را بدانید. در ساخت ترموود اصل از چوب‌ هایی استفاده می‌ شود که زمانی درختان سوزنی برگ بوده‌ اند. تعداد این درختان در بخش‌ های جنگلی شمال اروپا و حوزه اسکاندیناوی بسیار زیاد است. به همین سبب یکی از معروف‌ ترین ترموودهای بازار نیز ترموود فنلاندی است. ترموود فنلاندی و ترموود ایرانی جزو محبو‌ب‌ ترین ترموودهایی هستند که در بازارهای ایران به فروش می‌ رسد. اما از کجا بدانیم که ترموودی که خریداری می‌ کنیم اصل است؟ چند راهکار ساده و کاربردی برای انجام این کار وجود دارد:

به تراکم توجه کنید

مهم‌ ترین مشخصه‌ ترموودهای اصل به خصوص در نوع فنلاندی، تراکم بالای آن است. تراکم در استفاده به عنوان کفپوش ترموود یا استفاده جهت سازه‌ های چوبی، اهمیت بالایی پیدا می‌ کند. ترموودی که تراکم بالا دارد، اسلکت‌ بندی محکمی داشته و از نظر دوام و طول عمر نیز نسبت به نمونه‌ های تقلبی بسیار بادوام خواهد بود.

زمانی که چوب از مغز درخت درست می‌ شود، تراکم بسیار زیاد بوده و رگه‌ های فشرده‌ ای دارد. بنابراین بیشتر از نمونه‌ هایی که از تنه درخت درست شده‌ اند، درهم تنیدگی در آن مشاهده می‌ شود.

 ترموود اصل بسیار چگال است

بهتر است برای خرید ترموود اصل چگالی را دست کم نگیرید. بدون شک هرچه ترموود چگال‌ تر باشد، کیفیت بالاتری هم خواهد داشت. برای بررسی چگالی باید وزن و ابعاد چوب را اندازه‌ گیری کنید.

ضخامت ترموود بسیار مهم است

ترموود اصل دارای یک استاندارد خاص برای ضخامت است. پروفیل‌ های ترموود همگی ضخامتی 2 سانتی متری دارند. بدون شک اگر ضخامت از این کمتر باشد، یا تقلبی است و یا این که اصلا کیفیت خوبی نخواهد داشت. در نظر داشته باشید این ضخامت برای مقاومت چوب در برابر فشار و شکستگی لازم خواهد بود.

سه اصل مقاومتی را بررسی کنید

برای بررسی ترموود اصل 3 اصل مقاومتی زیر مورد بررسی قرار می‌ گیرد.

  • مقاومت در برابر فشار
  • مقاومت در برابر شکاف و شکستگی
  • مقاومت در برابر پیچ خوردگی

انتظار می‌ رود که ترموود اصل نسبت به نمونه‌ های تقلبی، مقاومت و توانایی‌ های بیشتری در این 3 اصل از خود نشان دهد.

نوع چوب بسیار مهم است

ترموودها را از درختان سوزنی برگ تولید می‌ کنند. درختانی مانند کاج، چوبی نرم و انعطاف پذیر دارند. همچنین این نوع چوب کیفیت فوق‌ العاده‌ ای برای تولید پروفیل ترموود دارند. بنابراین حتما باید نوع درخت و نوع چوب را بررسی کنید. ترموودهای تقلبی را از چوب‌ درخت‌ هایی تولید می‌ کنند که بی‌ کیفیت بوده و حتی در مواردی چوب سرشار از پوسیدگی است.

 ترموود اصل رنگی تیره دارد

ترموودی که اصل باشد، حتما رنگ تیره دارد. در واقع رنگ تیره در پروفیل‌ ها نشان می‌ دهد که چوب به خوبی حرارت دیده و در حین تولید به دما و حرارت مطلوب رسیده است.

 ترموود تقلبی پر از گره است

برای خرید ترموود به شکل ظاهری و گره‌ های روی چوب هم باید توجه داشته باشید. در نظر داشته باشید که هرچه یک چوب گره‌ های بیشتری داشته باشد، در نتیجه کیفیت پایین‌ تری هم دارد. در فرآیند تولید ترموود اصل تنها از چوب‌ هایی استفاده می‌ شود که کمترین میزان گره‌ را داشته باشد.

گره‌ ها از این رو بسیار با اهمیت هستند که جزو بافت چوب به حساب نمی‌ آیند. بنابراین وجود تعداد زیادی از آنها بر روی بدنه ترموود، به مرور زمان، ترک‌خوردگی، شکستگی و خرابی را تسریع می‌ بخشد. از چوب‌ هایی که گره‌ های زیادی دارند، برای کفپوش ترموود استفاده می‌ کنند.

ترموود اصل دارای گواهی است

همان‌ طور که بیان کردیم، برای تولید ترموود اصل از درختانی که سوزنی برگ بوده و در شمال اروپا وجود دارند استفاده می‌ شود. بنابراین انتظار می‌ رود که طبق استانداردهای خاصی ترموود تولید شود. تمامی ترموودهای اصل گواهی و مدرک کنترل کیفیت دارند. چوبی که برای تولید پروفیل ترموود استفاده می‌ شود، دارای استاندارد و کیفیت مشخصی است و حتما استاندارد آن تایید می‌ شود. برای تایید این استاندارد نیز گواهی صادر می‌ شود. بنابراین قبل از خرید حتما کاغذ ترخیص از گمرک، برگه نمایندگی یا هر مدرک دیگری که نشان دهد این چوب دارای تاییدیه است را از فروشنده بخواهید.

گره‌ های پروانه‌ ای ترموود فنلاندی است

معتبرترین نوع ترموودی که استفاده می‌ شود، ترموود فنلاندی است. متاسفانه نمونه‌ های روسی یا چوب غیر از کاج نیز برای این کار استفاده می‌ شود که اصل نیستند. اما یک راه ساده و در عین حال کاربردی برای ترموود فنلاندی وجود دارد، آن هم گره‌ هایی است که به شکل پروانه هستند. این گره‌ ها تنها بر روی ترموودهای اصل فنلاندی دیده می‌ شود و مشابهی برای آن وجود ندارد.

 شکل ظاهری را بررسی کنید

ترموودهای اصلی و با کیفیت از نظر ظاهری هم بسیار تمیز و یک دست هستند. سطح آن‌ ها صاف بوده و هیچ جای سوختگی، شکستگی یا ترک نیز بر روی آن‌ ها دیده نمی‌ شود.

سخن آخر

تمامی مواردی که برای تشخیص ترموود اصل از تقلبی باید در نظر داشته باشید را در این مطلب بیان کردیم، اما در نهایت باید این را در نظر داشته باشید که بهترین روش خرید از مراکز قابل اعتماد و خبره در زمینه خرید ترموود هستند.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با ما