نمای چوبی ساختمان

 در دسته‌بندی نشده

چوب از محبوب‌ ترین المان‌ های مورد استفاده در صنایع مختلف، به خصوص نمای ساختمان‌ ها (ترموود) می‌ باشد. ترموود به دلیل انعطاف‌ پذیری بالا و طول عمر زیاد در طراحی و دکوراسیون داخلی منازل و حتی دفاتر کاری بسیار کاربردی است. چوب علاوه‌ بر ایجاد جلوه‌ای شیک و زیبا، موجب احساس آرامش و گرمی در افراد نیز می‌ شود. در ادامه به موارد مهم در زمینه ترموود و نمای چوبی ساختمان اشاره خواهیم داشت.

مقاوم سازی چوب برای نمای ساختمان

برای مقاوم سازی چوب در برابر سرما و گرما، رطوبت و سایر عوامل محیطی از روش‌ های مختلفی مانند: فرآوری با روغن داغ، حرارت، اشباع کردن استفاده می‌ کنند.

استانداردهای فرآیند ترموود در نمای ساختمان

میزان حرارت، طول مدت حرارت دهی، پروسه افزایش و کاهش حرارت از موارد است که حتما باید استانداردهای لازم ترموود در آن‌ها رعایت شود. به این ترتیب محصول نهایی کیفیت مطلوبی پیدا می‌ کند.

در صورت عدم تطبیق محصولات تولیدی با استانداردهای انجمن فنلاند، از نظر ظاهری فرق چندانی با محصولات غیر استاندارد ندارند. در حقیقت داخل چوب ترک‌ هایی ایجاد شده که به راحتی قابل تشخیص نمی‌ باشد. در نهایت این ترک‌ ها در مقابل عوامل محیطی بیشتر و بزرگتر شده تا جایی که روی سطح آن نیز نمایان می‌ شوند.

به همین دلیل رعایت استانداردها برای بالا بردن کیفیت چوب‌ های مورد استفاده در نمای ساختمان، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

ویژگی های ترموود در نمای چوبی

نمای چوبی ترموود دارای ویژگی‌ های مختلفی نظیر ثبات ابعاد، دوام بالا در برابر عوامل محیطی، سبک وزنی، خالص و طبیعی بودن می‌ باشد. به دلیل رعایت کردن استانداردهای خاصی برای ترموود، استفاده از آن در شرایط مرطوب و یا موارد مختلفی همچون نمای ساختمان، آلاچیق‌ ها، تولید مبلمان و … فراهم می‌ شود.

عوامل موثر در کیفیت چوب ترموود در نمای ساختمان

مرغوبیت چوب ترموود در نمای ساختمان به عوامل مختلفی نظیر مواد اولیه، میزان حرارت، انجام عملیات ترمو به صورت استاندارد دارد. کشور فنلاند به دلیل آب و هوایی خاص، موفق به تولید چوب ترمو بسیار مرغوبی شده است. البته چوب فنلاند دارای درجه کیفیت‌ های مختلفی است. به عنوان مثال چوب‌ های شمال فنلاند به دلیل تراکم بالا از چوب‌ های جنوب آن کیفیت بیشتر و بهتری دارند.

تاثیر اشعه UV روی چوب نمای ساختمان

همانطور که می‌ دانید، اشعه UV خورشید همه متریال‌ های موجود در فضای باز را تحت تاثیر قرار می‌ دهد. به همین دلیل برای محافظت از چوب‌ های ترمو باید اقدامات خاصی صورت بگیرد. یکی از عوامل مخرب اشعه UV، تغییر رنگ چوب است. البته در این چوب‌ ها در مقایسه با سایر متریال، از رنگ‌ های بخصوصی استفاده می شود که آنها را کاملا ضد اشعه UV می‌ کند.

زمانی که چوب‌ های مورد استفاده در نمای ساختمان تحت تاثیر اشعه UV قرار گرفته و دچار تغییر رنگ می‌ شوند، با رنگ آمیزی مجدد می‌ توانید ظاهر اولیه آن‌ را برگردانید.

سبک سازی ساختمان از نکات مهمی است که باید به آن توجه شود. چوب‌ های ترمو به دلیل وزن سبک، المانی کاربردی در سبک سازی و نمای ساختمان به حساب می‌ آیند. البته اجرای آن به صورت استاندارد و صحیح دارای اهمیت زیادی است. عدم توجه به استانداردها موجب افت کیفیت چوب‌ها و کاهش طول عمر مفید نمای ساختمان می‌ شود.

استانداردهای مورد اهمیت در چوب نمای ساختمان

استفاده از چوب زیر سازی، روش برش چوب، جنس پیچ های مورد استفاده، روش پیچ کردن، فاصله اولین پیچ از سر الوار، فاصله بین پیچ‌ ها از جمله استاندارد‌هایی است که باید در چوب نمای ساختمان رعایت شوند.

پروفیل های ترموود

چوب کاج، ایروکو، نوئل، ون از انواع پروفیل‌ های ترموود است. این چوب‌ها معمولا برای نمای خارجی ساختمان‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتما برای ترمو چوب باید از رنگ‌ های مرغوب و با کیفیت استفاده کرد. توجه به استاندارد‌ها در زمان اجرای نمای ترموود از اهمیت بسیاری برخوردار است. این نکات موجب افزایش ماندگاری و طول عمر ترموود می‌شود.

موارد مهم در پیاده سازی نمای چوب

برای اجرای نمای چوبی باید به موارد مختلفی مانند تراکم ترموود، ضخامت پروفیل و اعتبار برند آن توجه داشته باشید. همانطور که در قبل هم اشاره شد، هر چقدر تراکم ترموود بیشتر باشد، کیفیت آن نیز بالاتر است.

چوب نمای ساختمان

در مورد چوب نمای ساختمان نکاتی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره‌ای کوتاه خواهیم داشت. چوب دارای تنوع زیادی در بافت و رنگ آمیزی دارد. همین موضوع باعث تفاوت و جذابیت بیشتر آن در مقایسه با سایر المان‌ ها شده است. از پرکاربردترین چوب‌های مورد استفاده در کف‌ سازی و نما می‌توان کاج، سرو و صنوبر را نام برد. معمولا از چوب سدر برای تولید محصولات چوبی مورد استفاده در بام استفاده می‌ شود؛ زیرا این چوب به صورت طبیعی در مقابل پوسیدگی، آب و رطوبت و نور خورشید از مقاومت بالایی برخوردار است.

مزایا و معایب چوب ترموود

چوب ترموود دارای ویژگی‌ های مثبت و منفی مختلفی است که در ادامه به آن‌ ها می‌ پردازیم.

مزایای نصب چوب ترموود شامل

 • نمای ترموود موجب احساس آرامش، طبیعی بودن و گرما به افراد می‌ شود.
 • نمای چوب ترموود دارای استحکام و مقاومت زیادی در برابر عوامل محیطی و شرایط آب و هوایی مثل سرما و گرما و رطوبت دارد.
 • به دلیل انعطاف پذیری بالا، امکان اعمال انواع برش‌ ها روی ترمو وجود دارد.
 • در پروسه حرارت دادن به چوب، تمام مواد مضری همچون فرمالیدها از بین می‌ روند.
 • نصب و پیاده‌ سازی نمای ترموود نسبت به برخی از نماها، دارای هزینه مناسب‌ تری است.
 • اجرا و نصب چوب ترموود به دلیل وزن پایین آن، بسیار راحت و سریع صورت می‌ گیرد. علاوه‌ بر آن امکان نظافت و شست و شو و حتی تعمیر آن نیز وجود دارد.
 • چوب به صورت کلی یک عایق حرارتی و صوتی خوب به حساب می‌ آید. به همین دلیل در منازلی با نمای چوبی، آلودگی صوتی کم‌تری احساس می‌ شود.
 • نمای ترموود در مقایسه با برخی از نماها، رطوبت کمتری جذب کرده و با محیط اطراف خود تبادل حرارتی چندانی ندارد. این ویژگی‌ ها موجب افزایش طول عمر آن در گذشت زمان می‌ شود.
 • معایب نصب چوب ترموود به شرح زیر می باشد:
 •  در پروسه حرارت دهی، مقاومت مکانیکی چوب از بین رفته و در مقابل اشعه فرابنفش آسیب پذیر می‌ شود. البته استفاده از موادی مانند رنگ ترموود باعث افزایش طول عمر و مقاومت آن می‌ شود.
 • یکی از مهم‌ ترین معایب آن، آسیب رساندن به محیط زیست و طبیعت می‌ باشد؛ زیرا برای تولید انواع ترموودها، بسیاری از جنگل‌ ها تخریب شده‌ اند. این موضوع می‌ تواند آسیب‌ های جدی به محیط زیست وارد کند.
 •  هزینه چوب ترموود و پیاده‌سازی آن به صورت کلی در مقایسه با بعضی از مصالح مورد استفاده در نما سازی بیشتر است.

انواع ترموود و هزینه آن ها

ترموود‌ها به دو گروه سخت چوب و نرم چوب تقسیم می‌ شوند. چوب درخت کاج، ایروکو، نوئل، ون از انواع چوب‌های ترموود موجود در بازار می‌ باشند. برای محافظت از این چوب‌ ها در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید اقداماتی نظیر استفاده از واکس به عنوان یک پوشش، روغن و یا رنگ، لاک الکل صورت می‌ گیرد. این کار علاوه‌بر جنبه حفاظتی، جلوه زیبای چوب را دو چندان می‌ کند.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با ما