چوب نرم و چوب سخت و تفاوت آن ها

 در Architecture & Building, Construction Consultant, House Renovation, Interior Design

متاسفانه تعریف ساده و کوتاهی از این دو گونه چوب وجود ندارد.تعاریف و استثناء های بسیاری در این باره وجود دارد.اما چند نکته به بیان بهتر تمایز بین این دو گونه کمک می کند:

درختان چوب سخت خزانگر (به استثناء درختان چوب سخت مناطق گرمسیری) و پهن برگ هستند.درختان چوب نرم مخروطی (به استثناء سیاه کاج یا همان کاج اروپایی) هستند و دارای برگ های سوزنی هستند.

درختان چوب سخت (به استثناء توس و سپیدار و بید که سریع رشد می کنند) اغلب به کندی رشد می کنند اما درختان چوب نرم سریع رشد می کنند(به استثنا سرخدار که رشد بسیار کندی دارد).

چوب های سخت معمولا سطح سخت و سنگین و محکمی دارند(اما به یاد داشته باشید که درخت بالسا و بلوط هر دو چوب سخت هستند) و چوب های نرم همانطور که از اسم آن ها مشخص است نرم و سبک هستند.(اما سرخدار بسیار سنگین است و چگالی بالایی دارد.)

چوب سخت

توسکا:چوبی قابل انعطاف به رنگ سبز/ سفید است که در برابر آب به خوبی پایدار می ماند.کاربرد آن در ساخت پاشنه کفش،کفش های چوبی،اسباب بازی و قالب کلاه سازی است.

درخت سیب:چوبی سفت با چگالی بالا است ،گاهی برای ساخت دسته ابزا آلات (دسته چکش)و تراشکاری اشیاء کوچک استفاده می شود.جلاکاری آن بسیار ساده است به همین خاطر از آن به عنوان جایگزین چوب های گران قیمت و غیر بومی مانند آبنوس آفریقایی استفاده می شود.

درخت زبان گنجشک:سفت و انعطاف پذیر و ضد ضربه است.برای ساخت دسته ابزار آلات ،پله،ابزار کشاورزی و دسته نیزه و چوب هاکی به کار می رود.

راش:چوبی سفت و با الیاف ریز و فشرده و بسیار پایدار.در انگلستان یکی از پر کاربرد ترین چوب هاست.برای کاربرد در فضای داخلی و اشیا مربوط به فضای داخلی مناسب است زیرا در معرض آب و هوا دچار پوسیدگی می شود.در ساخت دسته ابزار آلات ،مبلمان ،اسباب بازی،پنل های چوبی و سایر وسایل خانگی استفاده می شود.

توس:در انگلستان کاربرد وسیعی دارد و برای ساخت صندلی ،قرقره و ماسوره و برس های مخصوص شستن کمر استفاده می شود.به خاطر قیمت ارزانش از آن برای ساخت وسایلی که در بازار ارزان قیمت هستند استفاده می شود.

شمشاد:چوبی بسیار سفت با الیاف  ریز که رنگی عسلی دارد.برای حکاکی و نبت کاری مناسب است.

نارون:بسیار محکم است و به سختی شکسته می شود،در برابر آب مقاوم است.برای چرخ سازی لوله آب،قالب پنیر و تابوت مناسب است.

راج:دارای الیاف ریز و به هم فشرده و بافتی صاف است.اما فقط در عرض های کوچک وجود دارد.در منبت کاری های فانتزی به کار می رود.زیرا سفیدی آن با چوب های تیره تر تطابق خوبی پیدا می کند.

گوایکوم:چوب سخت گرمسیری است.بسیار سنگین است( حتی قطعه های کوچک آن در آب غرق می شوند)و بسیار سفت است و نسبت به سایر چوب ها حس سرد تری می دهد.مناسب برای ساخت کاسه،توپ بولینگ و اکس و سایر کار های مهندسی است.

درخت لیمو ترش:سبک وزن با الیاف  ریز و فشرده و به راحتی و بسیار تمیز برش می خورد اما خیلی مقاوم نیست.رنگ سفید مایل به زرد دارد و برای منبت کاری بسیار عالی است.در ساخت اندام های مصنوعی و کیف پیانو از آن استفاده می شود.

بلوط:بسیار مقاوم بسیار پایدار و بسیار سنگین.کاربرد فراوانی دارد از جمله در ساختمان و قطعات پیوندی،خانه،قایق،کلیسا،مبلمان،بشکه،چرخ سازی و منبت کاری.

درخت گلابی:سنگین با الیاف فشرده و ریز و رنگی مایل به صورتی.بسیار آسان و تمیز برش می خورد بنابراین برای منبت کاری بسیار مناسب است.همچنین برای ساخت اشیاء کوچک خانگی مانند قاشق و چنگال،کاسه و فنجان به کار می رود.به خاطر این که بسیار آسان رنگ می شود،آن را رنگ می کنند و در خاتم کاری از آن استفاده می کنند.

درخت چنار: الیاف آن صاف است و ظاهری براق و سفید مایل به کرمی دارد.برای منبت کاری خراطی مناسب است.کاربرد زیادی در ساخت لوازم آشپزخانه دارد.به این خاطر که تحمل چندین بار خیس و خشک شدن را دارد و داراب بوی مطبوعی است و طعمی به غذا وارد نمی کند.و همچنین بسیار در منبت کاری های کوچک استفاده می شود.گاهی این چوب را رنگ خاکستری می زنند و در کابینت سازی از آن استفاده می کنند.

گردو:چوبی پایدار سفت و محکم و مقاوم دارای قابلیت ضد ضربه.سطحی بسیار صاف دارد و لکه های قهوه ای تیره دارد که این چوب را به چوب مورد پسند کابینت سازان تبدیل کرده است.برای ساخت قنداق تفنگ،سنتور،استفاده می شود.و همچنین آن را برای ورق و روکش برش می زنند.

بید:سبک وزن و انعطاف پذیر و به رنگ زرد مایل به خاکستری کمرنگ می باشد.دچار تو رفتگی و خراش می شود اما به راحتی نمی شکند.در مقابل آب به خوبی پایدار می ماند اما در مقابل هوای آزاد مقاوم نیست.برای ساخت اندام های مصنوعی ،چوب کریکت،در های بزرگ استفاده می شود. هنگامی که به اندازه درخت بید سبدی رشد کرد از آن در ساخت سبد نیز استفاده می کنند.

چوب های نرم

چوب نرم چوبی تجاری است و کاربرد وسیعی در ساخت و ساز دارد.اساسا همه آن ها مقاوم و پایدار هستند و کار با آن ها آسان است.در قسمت زیر به کاربرد هر یک می پردازیم:

سرو آزاد: مداد،پنل،ساخت و ساز باغی.چوب معطری است که در رزین و عطر استفاده می شود.

صنوبر آراسته(کاج اروپایی):در ساخت و ساز بیرونی مانند چوب زیربنای راه آهن و ریل و حصار کشی مزارع کاربرد دارد.

کاج:چندین گونه متفاوت وجود دارد و متمایز کردن آن ها از هم دشوار است.کاج اسکاتلندی در نجاری،پوشش کف،قاب پنجره،تیر ساختمان،تیر سقف و غیره کاربرد دارد.کاج آمریکایی در نازک کاری های داخلی و ساخت کبریت کاربرد دارد.

صنوبر:در ساخت و ساز های سنگین مانند ساخت پل، دکل و همچنین ساخت و ساز داخلی به کار می رود.به دلیل اینکه این چوب مقاوم  و سبک است و خمیده نمی شود در ساخت ویالون و پیانو و پرده های کرکره ای استفاده می شود.

سرخدار:این گونه چوب نرم را به احتمال زیاد در کلسیون های موزه ها می توان یافت.

به خاطر مقاومت انعطاف پذیری رنگ زیبا و الیاف،انتخاب نجاران ،منبت کاران ،خراطان است.در ساخت مبلمان،چرخ دنده،تیر و کمان،روکش به کار می رود.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با ما