کفپوش ترموود

 در Architecture & Building, Interior Design

کفپوش یکی از المان‌ های دکوراسیون داخلی برای دفاتر تجاری، اداری و یا حتی منازل است. این مصالح ساختمانی برای دکوراسیون خارجی نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد. برای مثال استفاده از کفپوش برای طراحی محیطی زیبا و جذاب در روف گاردن یکی از کاربردهای کفپوش به عنوان دکوراسیون خارجی است. کفپوش‌ ها دارای انواع مختلفی هستند که یکی از رایج‌ ترین آن ‌ها کفپوش ترموود است. این متریال به عنوان یکی از پرکاربرد ترین کفپوش‌ های دنیا نیز به شمار می‌ آید. یکی از علت‌ های محبوب بودن این نوع کفپوش مقاومت بالای آن برای استفاده در انواع محیط‌ ها است. در ادامه این مقاله از ام دی وود به بررسی کفپوش‌ های ترموود خواهیم پرداخت.

 

کفپوش ترموود

کفپوش ترموود

به طور کلی استفاده از چوب به عنوان کفپوش یکی از انتخاب‌ هایی است که امروزه اکثر مردم به آن روی آورده‌ اند. کفپوش ترموود نیز که یکی از پرطرفدارترین کفپوش‌ ها در کل جهان است که از چوب ترموود ساخته شده است.  چوب ترموود به علت طی کردن فرآیندی تحت حرارت با دمای بالا به چوبی مقاوم تبدیل می‌ شود که دارای استقامت بالا در برابر تغییرات محیطی، عوامل آن و فشارهای وارده به این چوب است. چوب معمولی با قرار گرفتن در پروسه ترموود، به وسیله بخاری که دمای بالایی دارد، اصلاح شده و موادی همچون صمغ، باکتری و رطوبت موجود در آن از بین می‌ رود. همین موضوع سبب افزایش طول عمر چوب ترموود گشته است. با افزایش طول عمر چوب ترموود استفاده از آن به عنوان کفپوش بسیار به صرفه‌ تر از بقیه انواع چوب‌ ها است.

کفپوش ترموود از چوب طبیعی درختانی همچون کاج و زبان انگشت ساخته شده است که می‌ تواند فضای آرامش بخش حاصل از وجود چوب را به وجود ‌آورد. اکثر کفپوش‌ های ترموود، کفپوش‌ های ساخته شده از چوب درختان کاج هستند، چرا که چوب این درختان سخت بوده و کارایی بیشتری به عنوان کفپوش دارند. پیشنهاد اکثر معماران و طراحان دکوراسیون داخلی به آن دسته از افرادی که قصد نصب کفپوش در دفاتر کار یا منزل خود را دارند، استفاده از کفپوش ترموود ساخته شده از چوب درخت کاج است. این کفپوش‌ ها قابلیت استفاده در تمامی محیط‌ ها مانند محیط‌ های مرطوب، گرم و یا خشک را دارد.

تفاوت انواع کفپوش

دو نوع رایج از کفپوش ‌ها، کفپوش ترموود و کفپوش با چوب پلاست است. همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم، کفپوش ترموود دارای مزیت‌ های بسیاری مانند مقاومت بالا در برابر رطوبت، ضربه و غیره می‌ باشد که این مقاومت به علت طی کردن فرآیند حرارتی است. همچنین دیگر تفاوت کفپوش ترموود با کفپوش چوب پلاست، استفاده از چوب طبیعی در آن است در صورتی که محصولات چوب پلاست به طور کامل از چوب ساخته نشده‌ اند.

نداشتن مقاومت در برابر نور خورشید که باعث از دست دادن رنگ اصلی کفپوش می‌ شود، یکی از معایب کفپوش‌ های چوب پلاست است.از ویژگی‌ های دیگر کفپوش‌ های کامپوزیتی می‌ توان به قیمت بالای مواد کامپوزیتی، هزینه‌ های جانبی همچون هزینه نگهداری بالای آن و ظاهر ناخوشایند آن در بلند مدت اشاره کرد. به همین دلیل است که هنگام انتخاب کفپوش مناسب برای محل مورد نظر بهتر است تا در به انتخاب بهترین نمونه از آن، در بین این دو نوع کفپوش دقت کرد.

انواع کفپوش ترموود

ترموود که یکی از چوب‌ های زیبا و مقاوم بوده که در ساخت کفپوش‌ ها بسیار پرکاربرد است. کفپوش ترموود دارای انواع مختلفی است که به طور کلی به دو دسته کفپوش الواری و کاشی ترموود تقسیم می‌ شود. تفاوت اصلی این دو نوع کفپوش ترموود در زیرسازی آنها است که این عمل باعث ایجاد ویژگی‌ هایی در هر یک از آن‌ها شده است.

کفپوش الواری ترموود

کفپوش الواری ترمود، دارای زیرسازی از جنس آهن است که توسط چوب‌ های واسطه‌ ای، این کفپوش الواری ترموود به آهن‌ های قرار گرفته متصل می‌ شود. چوب واسطه به کار رفته در نصب ترموود که به چوب زیر کار معروف است، به دلیل انبساط و انقباض آهن با تغییر درجه حرارت، مابین آهن و کفپوش الواری ترموود قرار می‌ گیرد. پس از قرار گرفتن آهن برای زیرسازی و سپس چوب زیر کار، الوار ترموود که معمولا دارای ضخامت 26 تا 42 میلی‌ متری است با فاصله‌ های مشخص، روی چوب زیر کار توسط پیچ یا سایر اتصالات، نصب می‌ شود.

فواصل بین الوارهای ترموود با توجه به جنس چوب ترموود، محل استفاده، مشخصات محیطی آن محل و داخلی یا خارجی بودن محل استفاده متغیر خواهد بود. در نهایت این کفپوش توسط رنگ به طور کامل پوشش داده خواهد شد.

کفپوش کاشی ترموود

امروزه استفاده از کفپوش کاشی ترموود که با نام تایل ترموود نیز معروف است، بسیار رایج شده و در بسیاری از موارد جایگزین مناسبی برای کفپوش‌های الواری ترموود می‌ باشد. دلیلی اصلی این موضوع استفاده از زیرسازی پلاستیکی به جای زیر سازی آهنی است. از مهمترین ویژگی‌ های تایل ترموود می‌ توان به از بین رفتن هزینه‌ های نصب آن اشاره کرد. زمانی که از کفپوش‌ های الواری ترموود استفاده می‌ شود، برای زیر سازی نیاز به سیستم آهن‌ کشی بوده و این سیستم دارای هزینه‌ های زیادی است. در صورتی که با نصب کفپوش کاشی ترموود هزینه‌ های نصب و تهیه این متریال تا حدود 50 درصد کاهش خواهد یافت.

موارد استفاده کفپوش ترموود

کفپوش‌ های ترموود به علت دارا بودن ویژگی‌ های خاص و بی نظیر بسیار پرکاربرد است. علاوه بر این دارای طرح‌ ها و رنگ‌ های مختلفی است که می‌ تواند در مکان‌ های مختلفی به کار رود. استفاده از کفپوش‌ های ترموود باعث افزایش کیفیت طراحی دکوراسیون فضای مورد نظر شده و آن محیط را شیک‌ تر می‌ کند. امروزه کفپوش های ترموود عضوی جدایی ناپذیر از دکوراسیون داخلی و خارجی شده‌ اند که در ادامه به بررسی نمونه‌‌ های استفاده آن خواهیم پرداخت.

طراحی مدرن

کفپوش ترموود بخشی از طراحی‌ های مدرن بوده که می‌ تواند به جذابیت و زیبایی منزل مسکونی و یا محل کار بیافزاید. افرادی که قصد استفاده از دکوراسیون مدرن برای طراحی منازل خود را دارند، کفپوش ترموود بهترین انتخاب برای آنها است.

طراحی صندلی و نیمکت

در فضاهای بازی همچون پارک‌ ها برای ساخت صندلی و نیمکت موجود در آن از چوب ترموود استفاده می‌ شود. علاوه بر زیبایی این نوع چوب، مقاومت آن در برابر عوامل طبیعی سبب شده تا از این چوب برای مصارفی همچون صندلی پارک‌ ها استفاده شود.

طراحی استخر و سونا

یکی از مزایا چوب ترموود که قبلا نیز به آن اشاره کردیم، مقاومت بالای آن در برابر رطوبت است که این محصول را آماده استفاده در محیط‌ های مرطوب همچون استخرها و سونا می‌ کند. این ویژگی باعث جلوگیری از پوسیدگی چوب ترموود شده و طول عمر کفپوش‌ ها را بالا می‌ برد. علاوه بر این طراحی استخری با کفپوش چوبی بسیار زیبا و متفاوت است.

طراحی باغچه

امروزه اکثر افراد به داشتن باغچه و گیاهان علاقه شدیدی دارند و طراحی باغچه نیز همواره مورد توجه آن‌ها بوده است. استفاده از کفپوش‌ های ترموود برای طراحی باغچه شیک گزینه مناسبی است، زیرا ترموود دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی است.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با ما