10 راهکار جهت پیشرفت در ترسیم فنی برای معماران

 در Architecture & Building, Construction Consultant, House Renovation

اکثرا به جوانب بیانی، شماتیک، جالب و خلاقانه طراحی معماری علاقه مند هستند، اما باید جوانب تکنیکی عقلانی منطقی طراحی را نیز در نظر گرفت. ترسیم فنی شاید به اندازه ی طراحی دست آزاد جذاب نباشد اما به همان اندازه مهم است. اگر با مهارت های ترسیم فنی به خوبی آگاهی نداشته باشید، این عدم آگاهی در کارهایتان نمایان می شود. پرسپکتیو هوشمندانه و متناسب نخواهید داشت و طراح شما از پایداری برخوردار نخواهد بود. در این مقاله چند نکته در اختیار شما قرار خواهیم داد که کمک می کند در ترسیم فنی پیشرفت کنید.

به ترسیم فنی به اندازه طراحی دست آزاد اهمیت دهید.

تمایل طبیعی به سمت نادیده گرفتن ترسیم فنی است، اما توصیه می شود که اهمیت آن را درک کنید و در هفته چندین ساعت را به تمرین و پیشرفت در آن اختصاص دهید. اگر در کارهای فنی پیشرفت کنید، در ترسیم و مهارت های طراحی نیز پیشرفت می‌کنید.

میز نقشه کشی و گونیای خود را تمیز نگه دارید.

برای اینکه رسم فنی خوبی داشته باشید باید از شلختگی و لکه دار شدن کاغذ جلوگیری کنید. همیشه گونیای خود را تمیز کنید تا کاغذ تمیز بماند و طراح تان به هم ریخته به نظر نرسد.

ترسیم سه نما را به خوبی یاد بگیرید.

ترسیم سه نما حجم را از ۳ زاویه جلو، کنار و بالا نشان می دهد. اگر از نرم افزارهای کامپیوتری استفاده کرده باشید با این مفاهیم آشنایی دارید. اگر کشیدن حجم را خط به خط بلد باشید، در طراحی بسیار ماهرتر خواهید بود.

در ترسیم فنی از مداد HB استفاده کنید.

مدادHB در عین حال که وضوح خوبی دارد باعث لکه دار شدن کاغذ نمی‌شود. پس از آن می توانید خطوط اصلی را با استفاده از مدادی نرم تر (+2B) پررنگ کنید.

زیبایی در هندسه ترسیمی است پس آن را هر روز تمرین کنید.

هندسه ترسیمی به دلیل اینکه سخت ترین نوع ترسیم فنی به شمار می آید بدنام است، اما شما می توانید با تمرین کافی در آن استاد شوید. اگر تمرین مداوم داشته باشید در هندسه ترسیمی پیشرفت می کنید و با آن راحت می شوید.

ترسیم اشکال بنیادی استاندارد را یاد بگیرید. (هرم، استوانه، مکعب، مخروط، چهار وجهی)

کشیدن این اشکال با ترسیم سه نما با اکسونومتریک های مختلف بهترین روش است. مکعبی استاندارد به طول ۴ سانتیمتر را انتخاب کنید و ترسیم سه نمای آن را از زوایای مختلف بکشید.

خود را به چالش ۳۰ روزه ترسیم فنی بکشید.

به مدت ۳۰ روز، هر روز بدون وقفه ترسیم فنی را تمرین کنید. ممکن است پس از روز ۱۷ام کمی خسته کننده شود، اما پیشرفت چشمگیری خواهید داشت، پس باور خود را از دست ندهید.

 هنگام طراحی برای نشان دادن لبه های طرح، از خط چین استفاده کنید.

با استفاده از این روش طرح تمیز و مرتب خواهید داشت. گونه های مختلف خطوط اطلاعات متفاوتی می دهند و باعث می‌شوند طرح زیبا، هوشمندانه و خوب به نظر برسد.

حداقل سه نوع ترسیم اکسونومتریک بلد باشید.

انواع مختلفی از ترسیم های اکسونومتریک وجود دارد که یک حجم یکسان را از زوایای مختلف به تصویر می‌کشند. سه نمونه را یاد بگیرید.

ترسیم همه اشکال استاندارد هندسی را یاد بگیرید. (مربع، دایره، پنج ضلعی، شش ضلعی)

با هندسه مسطحه شروع کنید. بعدها در مطالعات مربوط به نما به کارتان می‌آید. همچنین تسلط داشتن به چند نوع هندسه کمک می‌کند در طراحی نسبت ها را درست بگیرید.

مشاهده سایر مطالب بلاگ

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس با ما